تعداد بازدید : ۱۶۷۶
کد خبر : ۲۱۰۰۱۰
کش تنبون تأمین مالی به دور بورس بسته می‌شود؛
۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶
در شرایطی که بازار سرمایه یکی از بهترین محل‌ها برای تأمین مالی به شمار می‌رود، عملکرد این بازار همچنان با شرایط قابل قبول فاصله دارد اما؛ در همین شرایط نیز روسای سازمان از آمادگی بالای ۱۵ میلیارد دلاری خبر می‌دهند!

۱۵ میلیارد دلار تأمین مالی یک صنعت در بورس!

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، همواره از بازار سرمایه به عنوان محلی برای تأمین مالی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی یاد می‌شود اما؛ همانطور که در گزارش آبسیم اشاره شد، در سال‌های اخیر آن‌چنان که باید و شاید از این درگاه استفاده بهینه نشد.

در سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد تومان تأمین مالی از طرق مختلف همچون اوراق بدهی و تبعی، افزایش سرمایه و عرضه اولیه در بازار اولیه انجام گرفت. این رقم در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۸ با رشدی اندک همراه بود و به کمتر از ۲۶ هزار میلیارد تومان رسید.

در چنین شرایطی، شاپور محمدی در کنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت از توانایی و آمادگی بازار سرمایه برای تأمین مالی حداقل ۱۵ میلیارد دلاری! صنعت نفت از طریق انتشار اوراق بهادار خبر داد.
این رقم از این جهت جای تعجب دارد که بدانیم در سال ۹۴ فقط ۵ هزار میلیارد تومان اوراق برای وزارت نفت منتشر شد.

۱۵ میلیارد دلار تأمین مالی یک صنعت در بورس!

از سوی دیگر، به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در حال حاضر بازار سرمایه ۱۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کرده است. اگر ۱۵ میلیارد دلار را با دلار نیمایی نیز محاسبه کنیم، رقمی در حدود ۱۹۵ هزار میلیارد تومان می‌شود.

حال سوال این است که چگونه امکان تأمین مالی چنین رقم سنگینی برای صنعت نفت از طریق انتشار اوراق بهادار وجود دارد؟! آیا بازار سهام در حال حاضر کشش چنین ارقامی را دارد؟!

البته تلاش مسئولان سازمان بورس برای جذب نقدینگی و در بورس قرار دادن بازار سرمایه برای تأمین مالی جای امیدواری دارد و قطعا هر چه بیشتر شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی برای تأمین مالی به سمت بازار سرمایه کشانده شوند، عمق این بازار بیشتر می‌شود اما؛ باید پیش از هر چیز زیرساخت‌های آن را ایجاد کرد و فرهنگ آن را در بین سرمایه گذاران جا انداخت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: