تعداد بازدید : ۲۱۷۱
کد خبر : ۲۱۰۴۴۹
فضای باز صعود برای این سهم؛
۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
یکی از سهم‌های بنیادی و سودآور بازار سرمایه "همراه اول" است که بررسی‌ها و مدل‌های ارزش‌گذاری از اختلاف قیمت با ارزش واقعی حکایت می‌کنند.

آیا

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، تحلیلگران بنیادی بازار سرمایه ابزار‌های مختلفی برای تشکیل سبد سهام در اختیار دارد که یکی از آن‌ها "ضریب بتا" است.

در واقع، ضریب بتا میزان نوسان‌پذیری یک شاخص نسبت به شاخصی دیگر را بررسی می‌کند که در بازار سهام معمولا برای محاسبه ضریب بتا یک سهم از شاخص کل استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اگر ضریب بتای سهمی بیشتر از یک باشد به معنای نوسان بیشتر قیمت آن سهم نسبت به میانگین بازار است و جزو سهم‌های پرریسک طبقه‌بندی می‌شود.

یکی از سهم‌هایی که گفته می‌شود ارزش آن بیش از ارقامی است که بر روی تابلوی معاملات نشان داده می‌شود، "همراه" است.

آیا "همراه اول" درست قیمت‌گذاری شده است؟

برای پاسخ به این سوال به سراغ مدل قیمت‌گذاری دارایی‌های سرمایه‌ای (CAPM) می‌رویم؛ مدلی که در بین تحلیلگران بازار سرمایه طرفداران بسیاری دارد. در این مدل، بر اساس ضریب بتا سهم، بازدهی بدون ریسک و بازدهی شاخص، بازدهی واقعی یک سهم بر اساس میزان ریسک را می‌سنجیم.

آیا

بررسی‌ها حاکی از آن است که ضریب بتای سهام شرکت "ارتباطات سیار ایران (همراه اول)" با نماد "همراه" حدود ۰.۷۳ است؛ بدین معنا که اگر بازدهی شاخص کل ۱۰۰ درصد تغییر کند، قیمت سهام "همراه" ۷۳ درصد تغییر خواهد کرد.

بر اساس مدل CAPM بازدهی واقعی "همراه" بر اساس میزان ریسک (Ri)، نزدیک به ۱۲۸ درصد است. به عبارت بهتر، از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه که شاخص کل بازدهی ۱۶۸ درصدی داشته، قیمت هر سهم "همراه" باید ۱۲۸ درصد رشد می‌کرد اما؛ در حال حاضر، بازدهی ۹۱ درصدی را به ثبت رسانده است.

این موضوع نشان از قیمت‌گذاری پایین سهام "همراه" دارد و در واقع، بر اساس مدل CAPM این سهم باید قیمتی بیش از ارقام کنونی داشته باشد و همچنان جای رشد دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: