تعداد بازدید : ۷۰۰
کد خبر : ۲۱۳۸۱۱
در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح شد؛
۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۷
نباید انتظار داشت که عرضه‌کننده و متقاضی با نادیده گرفتن سودسازی بنگاه اقتصادی خود، تنها در راستای منافع کلانی گام بردارد که سیاست‌گذار به نفع اقتصاد خورد، حتی یک گام نیز برنداشته است.

دخالت‌هایی که فروشندگان را تضعیف کرد!

غلامحسین جمیلی نایب رئیس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب و کارهای نوین دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران در خصوص تبانی قیمت در انجام معاملات بورس‌کالا به بورس‌نیوز گفت: عرضه‌کننده و متقاضای درصدد دریافت سود بیشتر از معاملات خود هستند بنابراین فروشنده و خریدار در راستای منفعت شرکت‌ خود و بر اساس منفعت و سیاست‌گذاری‌های داخلی با یکدیگر کار می‌کنند و اگر سیاست‌های خرید و فروش آنها با هم مطابق شود و همخوانی داشته باشد، می‌توان این انتظار را داشت که حتی تبانی نیز در معاملات رخ دهد.

وی ادامه داد: ضعف نظارت و دخالت‌های بی‌جایی که به اسم بورس‌کالا بوده و فروشندگان را تضعیف می‌کند باعث شده که خریدار و فروشنده در یک راستا و در جهت تامین انتظارات خود حرکت کنند.

جمیلی تصریح کرد: از سوی دیگر نباید انتظار داشت که عرضه‌کننده و متقاضی با نادیده گرفتن سودسازی بنگاه اقتصادی خود، تنها در راستای منافع کلانی گام بردارد که سیاست‌گذار به نفع اقتصاد خورد، حتی گامی برنمی‌دارد ولذا خریدار این حق را دارد که منافع خود را با فروشنده در یک رابطه دو جانبه تنظیم کند.

عضو اسبق هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران افزود: مچینگ موجب اخلال در نظام تنظیم قیمت در بازار و تغییر در روند تعیین قیمت از جانب نهادهای تعیین کننده با آن چیزی که در دنیای واقعی در حال شکل گیری هست می شود. منجر به سخت تر شدن کار در بازار، پیچیده تر شدن موضوعات و دستخوش قیمتی در بازار از لحاظ افزایش و کاهش قیمت می شود.

رییس کمیسیون کارآفرینی تصریح کرد: ناکارآمدی تصمیم گیری ها موجب مچینگ می شود، اگر تصمیماتی که در گذشته گرفته ایم کارآمدی و اثرگذاری لازم را داشت بازار به این سو نمی رفت که سخت گیری مضاعف، کنترل و نظارت بیشتری را در بازار داشته باشیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: