تعداد بازدید : ۳۷۲۸
کد خبر : ۲۲۲۳۰۰
مدیر صندوق سرمایه گذاری جسورانه اینوتک آشنا در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۳
رشد بازار سرمایه تا زمانی ادامه دارد که یا اتفاق مثبتی در عرصه روابط بین المللی و توافق سیاسی رخ دهد و یا اختلاف نرخ سود بانکی و نرخ تورم کاهش یابد و مردم تمایل کمتری به خروج سپرده ها از بانک ها داشته باشند.

سهام ETF های بعدی دولت، گزینه های جذاب سرمایه گذاری

به گزارش بورس نیوز، شاخص کل یکی دو قدم بیشتر تا ورود به کانال ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی فاصله ندارد. بازدهی بالاتر بازار سرمایه نسبت به بازار ارز، دغدغه هایی برای برخی تحلیلگران ایجاد کرده و نگران ریزش بازار سرمایه هستند.

رضا خانکی مدیر صندوق سرمایه گذاری جسورانه اینوتک آشنا در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: در رشد بازار سرمایه، هم افزایش سرمایه شرکت ها از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها و هم افزایش نرخ ارز نقش داشته است.

وی افزود: در مقطعی، بازار ارز رشد چند برابری داشت و رشد بازار سرمایه از رشد بازار ارز، کندتر بود؛ حالا ممکن است بازار سرمایه شیب رشد تندتری داشته باشد و قیمت سهام شرکت های بازار سرمایه نسبت بازار ارز، حباب داشته باشند. اما تخلیه این حباب، هم می تواند از طریق مکانیزم های خود بازار سرمایه صورت بگیرد و هم می تواند توسط افزایش نرخ ارز، تخلیه شود. اتفاقی که در حال حاضر شاهد آن هستیم، تخلیه حباب بازار سرمایه از طریق افزایش نرخ ارز است. بازار ارز به تدریج در حال رشد است و ارزش جایگزینی شرکت ها هم تحت تاثیر این موضوع، افزایش خواهد یافت.

وی افزود: با این جمله که افزایش نرخ ارز، افسارگسیخته است، موافق نیستم و معتقدم رشد بازار ارز کاملا کنترل شده بوده است. نرخ ارز با شیب ملایمی در حال رشد بوده و کسری بودجه دولت هم از این طریق جبران می شود. دلار ۲۰ هزار تومانی، اتفاق عجیبی نیست و تا چند ماه دیگر، این نرخ برای مردم عادی خواهد شد. به نظر می رسد دلار تا پایان سال روند ملایم صعودی خود را ادامه داده و به محدوده ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان خواهد رسید. این نرخ، انگیزه ای برای رشد بازار سرمایه هم خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به تاثیر مثبت اخبار مربوط به افزایش سرمایه شرکت ها از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، گفت: افزایش سرمایه ها از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، از سال گذشته بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داده است. در سنوات قبل، سودآوری شرکت ها ملاک رشد قیمت سهم ها بود؛ ولی در حال حاضر افزایش ارزش جایگزینی و ارزش دارایی های شرکت ها جذابیت ایجاد کرده و رشد بازار سرمایه را رقم زده است. تجدید ارزیابی دارایی های شرکت ها علاوه بر جذابیت هایی که برای اهالی بازار سرمایه دارد، ارزش دارایی های شرکت ها را هم به روز کرده و توان شرکت ها در اخذ تسهیلات بانکی را هم افزایش خواهد داد.

خانکی در پاسخ به این سوال که "رشد بازار سرمایه تا کجا ادامه خواهد داشت" اظهار کرد: رشد بازار سرمایه تا زمانی ادامه دارد که یا اتفاق مثبتی در عرصه روابط بین المللی و توافق سیاسی رخ دهد و یا اختلاف نرخ سود بانکی و نرخ تورم کاهش یابد و مردم تمایل کمتری به خروج سپرده ها از بانک ها داشته باشند که البته به نظرم این اتفاق را ظرف یک سال آینده شاهد خواهیم بود.

وی در معرفی گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری عنوان کرد: با توجه به برنامه دولت برای عرضه سهام خود در قالب صندوق های ETF با قیمت مناسب، به نظر می رسد از قیمت سهم هایی که در ETF های دولتی خواهند بود، حمایت خواهد کرد. بنابراین باید دید صندوق های بعدی که دولت عرضه خواهد کرد، شامل سهام چه شرکت هایی هستند‌. اما به هر حال برخی از این شرکت ها، املاک بیشتری در ترکیب دارایی های خود دارند و برای انتخاب گزینه مناسب بهتر است از بین سهام شرکت هایی که دولت قصد عرضه آنها از طریق صندوق های ETF را دارد، کدام یک دارایی های ملکی ارزنده تری در تملک دارند.

همشهری
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
درسته دارایکم سود خوبی به ما داده ولی ازکجا معلوم بدستما میرسه با این آشفته بازار وبا بی سرسامانی بانکها تا بانکها ی کشور با کارگزاری‌ها هماهنگ نشوند خریدن دارا 2+۳اشتباست
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: