تعداد بازدید : ۴۸۹۶
کد خبر : ۲۲۷۷۰۰
پیش گشایش؛
۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۹
به نظر می‌رسد شاهد تشکیل صفوف فروش در بسیاری از سهام شرکت‌های کوچک باشیم و همانند سایر روز‌های ماه گذشته حمایت‌های کورکورانه و رنج‌های مثبت در نماد‌های عزیزکرده بازار سرمایه دور از ذهن نیست.

حمایت مثبت از برخی نمادها


آنچه در معاملات چهارشنبه گذشت:
به گزارش بورس نیوز، در حالی که پس از رشد قیمت سهام در روز‌های ابتدای هفته بسیاری از رسانه ها، مدیران و مسئولین بورسی در انتظار ادامه روند صعودی بازار در روز چهارشنبه بودند با این وجود عرضه‌های سنگین اشخاص حقیقی و عدم وجود تقاضایی جدی در نماد‌های مختلف در ساعات میانی و انتهایی روز چهارشنبه تا حدود زیادی تکلیف بازار امروز را نیز مشخص کرد.

شاید از این به بعد انتشار گزارش های سالانه ضعیف شرکت‌ها در سامانه کدال را بتوان موتور محرک ادامه افت قیمت سهام دانست. گزارشاتی که استارتش توسط شرکت‌های حبابی نظیر مارگارین، سرمایه گذاری شاهد، "وخارزم"، "حپترو" و ...، در روز‌های گذشته خورده و احتمالا این اتفاق را در صورت‌های مالی ۶ ماهه بسیاری از شرکت‌های کوچک را نیز می‌توان در روز‌های آتی مشاهده کرد.

پس از عدم استقبال از صندوق پالایش آن هم پس از تمدید‌های چندباره، به نظر می‌رسد بازگشایی ضعیف نماد‌های پالایشگاهی را در روز‌های آتی بتوان نقطه عطف روند بازار در روز‌های هفته جاری دانست. انتشار گزارشات ضعیف و سود‌هایی که به هیچ وجه با قیمت سهام این شرکت‌ها ندارد از مهمترین دلایل احتمال ادامه روند نزولی سهام شرکت‌های پالایشی پس از بازگشایی است.

آنچه در روز‌های گذشته موجب ابراز نگرانی‌ها و اعتراضات سهامداران خرد از مسئولین بازار سرمایه و به ویژه صندوق توسعه بازار بوده است حمایت از تک نماد‌های فولاد، فملی، تجارت و صادرات و البته برخی از نماد‌های صنعت پتروشیمی می‌باشد آنهم بدون آنکه شاهد برچیده شدن صفوف فروش و افزایش نقد شوندگی در بیش از ۸۰ درصد نماد‌های فعال در بازار بورس و فرابورس باشیم.

بازار روز چهارشنبه نیز به نوعی از این قاعده تبعیت نمود و در حالی که در نماد‌های مذکور شاهد حمایت‌های همه جانبه و رنج‌های مثبت خرید بودیم در سایر نماد‌ها (بیش از ۸۰ درصد) شاهد کاهش قیمت و تشکیل صفوف فروش بودیم که به نظر می‌رسد این موضوع برای بازار امروز نیز صادق باشد.

رشد ۳۹۵۱۵ واحدی شاخص کل در روز چهارشنبه در شرایطی رقم خورد که روند انتهایی بازار و عرضه‌های سنگین در نماد‌های خودروسازی و ...، می‌تواند از چالش‌های جدی روز جاری بازار باشد.

اخبار اقتصاد بین الملل:
شاید مهمترین اخبار بین المللی انتهای هفته را بتوان مربوط به آخرین تلاش‌های آمریکا به منظور تمدید تحریم‌های تسلیحاتی دانست.

بنابر گزارشات، شماری از نماینده‌های جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال نامه‌ای به «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا اقدام برخی کشور‌ها در مانع‌تراشی علیه تلاش‌های واشنگتن برای تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران را محکوم کرده و خواستار برخورد با آن شده‌اند.

«مارک واکر»، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده به همراه چند نفر دیگر از همکارانش در نامه‌ای به پامپئو مانع‌تراشی برخی از کشور‌های عضو شورای امنیت در تلاش‌های آمریکا برای بازگرداندن ممنوعیت‌های مبادلات تسلیحات با ایران را محکوم کرده‌اند.

واکر در این بیانیه به مواضع اندونزی و نیجر به عنوان روسای دوره‌ای شورای امنیت در مخالفت با تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران اشاره کرده است.

این قانونگذار آمریکایی نوشته است: اقدامات اخیر اندونزی و نیجر در جلوگیری از این تلاش‌ها در شورای امنیت به شدت نگران‌کننده بوده و ضروت بحث درباره اینکه آیا آمریکا باید برای کشور‌های تضعیف‌کننده منافع ما و حامیان اصلی‌ترین پشتیبان تروریسم دولتی کمک مالی ارسال کند یا خیر را پیش می‌کشد.

همچنین در خصوص قیمت‌های جهانی نفت و بر اساس گزارش رویترز، پس از انتشار برآورد بانک گلدمن ساکس که بازار نفت با کسری مواجه است و همچنین وقوع یک طوفان جدید در خلیج مکزیک، قیمت نفت در معاملات امروز برای چهارمین روز متوالی افزایش یافت و در مسیر ثبت افزایش هفتگی ۱۰ درصدی قرار گرفت.

هر بشکه نفت برنت با ۲۹ سنت افزایش ۴۳.۵۹ دلار افزایش یافت و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۲۷ سنت افزایش ۴۱.۲۴ دلار فروخته شد.

هر دو شاخص نفتی در این هفته پس از وقوع طوفان «سالی» که تولید نفت آمریکا را کاهش داد، به شدت افزایش یافت. بانک گلدمن ساکس در گزارش جدید خود اعلام کرد: ذخیره سازی اخیر در نفتکش‌ها برای تحویل‌های آتی به علت مشکلات تخصیص موقتی ذخایر بوده نه افزایش ذخایر جهانی نفت. برآورد ما این است که بازار نفت همچنان با کسری مواجه است.

اقتصاد کلان و بازار سرمایه:
اما از اخبار منتشره از اقتصاد داخلی کشور، اظهارات نوبخت در خصوص اعمال عرضه سهام دولتی و سیاست‌های پولی انبساطی در سال آینده در نوع خود جالب توجه بود.

محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، خروج دولت از بنگاه داری و مالکیت و تبدیل دولت به سیاست گذار و هدایت گر اقتصادی تصریح شده، افزود: امسال بخشی از سهام دولت در شرکت‌های دولتی متناسب با نیاز‌های بورس را عرضه کردیم و منابع قابل توجهی که از این محل به دست دولت رسید را در طرح‌های عمرانی صرف می‌کنیم.

معاون رییس جمهور افزود: یکی از جهت گیری‌های بودجه سال آینده نیز، تداوم این عرضه هاست و بنابراین در سال آینده هم سهام شرکت‌ها را واگذار خواهیم کرد تا مالکیت دولتی تقلیل یابد و منابع آزاد شده را در تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دیگر و طرح‌های عمرانی هزینه خواهیم کرد.

وی این اقدام را گامی در جهت سیاست مقابله با رکود در بودجه سال ۱۴۰۰ کشور دانست و با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، افزود: برای تحقق این سیاست و جهت گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش بینی شود.

نوبخت با اشاره به محدود بودن صادرات نفت در سبد بودجه سال آینده کل کشور، افزود: بخشی از منابع تحقق سیاست‌های انبساطی مالی از مالیات‌ها خواهد بود و با توجه به اصلاح نظام مالیاتی و قوانین مالیاتی که با همکاری مجلس شورای اسلامی انجام شده، بخشی از منابع مالی از محل مالیات‌ها تامین خواهد شد.

وی افزود: بخش دیگری از این اعتبارات مورد نیاز، از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و به خصوص سهام‌های دولت از طریق بورس تامین خواهد شد چرا که اگر سهام موجود در بازار سرمایه دست به دست شود خون جدیدی به رگ‌های بورس تزریق می‌شود و بنابراین سهام شرکت‌های دولتی را در وقت مناسب در جهت بازارگردانی به بورس عرضه خواهیم کرد و این امکان در لایحه بودجه فراهم شده که سهام مطلوب و پُربازده دولت را که در بورس متقاضی زیادی برای آن وجود دارد، عرضه کنیم.

بازار امروز:
اما همانگونه که در ابتدای گزارش نیز اشاره شد، علیرغم تمام تصمیمات موقتی و البته نمایش‌های عجیب مدیران سازمان بورس و متولیان امر، به نظر نمی‌رسد حالا حالا شاهد روان شدن و یا صعود بازار باشیم و در حالی که پس از رشد قیمت سهام در روز‌های ابتدای هفته بسیاری از رسانه ها، مدیران و مسئولین بورسی در انتظار ادامه روند صعودی بازار در روز چهارشنبه بودند با این وجود عرضه‌های سنگین اشخاص حقیقی و عدم وجود تقاضایی جدی در نماد‌های مختلف در ساعات میانی و انتهایی روز چهارشنبه تا حدود زیادی تکلیف بازار امروز را نیز مشخص کرد.

در خصوص بازار سهام و با توجه به شرایط انتهای بازار روز چهارشنبه به نظر می‌رسد بازار ساعات ابتدایی خود را با عرضه‌های به مراتب بیشتر از تقاضا‌های موجود در بازار آغاز نماید.

به نظر می‌رسد شاهد تشکیل صفوف فروش در بسیاری از سهام شرکت‌های کوچک باشیم و همانند سایر روز‌های ماه گذشته حمایت‌های کورکورانه و رنج‌های مثبت در نماد‌های عزیزکرده بازار سرمایه دور از ذهن نیست.

صفر
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
اکثریت سهام40تا70درصدسقوط کردن ولی با حمایت دستوری ازچند نماد بزرگ شاخص را نگه داشتن این خودش بدترین ضربه را به بازار وارد کرده اگر شاخص هم همچنان با ریزش سهام همراه بود الان به تعادل رسیده بود وبرگشت بازر حتمی بود ولی با این روش اعتماد کلا درمیان سهامداران جزئ را ازبین برده است
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
اگر به همین شکل پیش بره اکثر سهامداران خرد به سمت نمادهای بزرگ و عزیز کرده میرن و تمام نمادهای بزرگ حبابی می‌شوند. در میان گروها خیلی از سهم های دارویی و لاستیکی و غذایی هستند که وضعیت بنیادی خوبی ندارن ولی متاسفانه اقبال ندارن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
اگر به همین شکل پیش بره اکثر سهامداران خرد به سمت نمادهای بزرگ و عزیز کرده میرن و تمام نمادهای بزرگ حبابی می‌شوند. در میان گروها خیلی از سهم های دارویی و لاستیکی و غذایی هستند که وضعیت بنیادی خوبی ندارن ولی متاسفانه اقبال ندارن
بی طرف
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
دادن همچین تیتری برای گزارش روز چهارشنبه در روز شروع معاملات در روز شنبه چه معنایی داره؟
پاسخ ها
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
واقعا .قصد ..........!!!
طاهری
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
بادرود.چراحقیقی به قول شماعرضه زیادداردچون بایک مثبت کوچک حقوقی که صاحب عرضه اولیه مفت بوده ونیزنوسان گیری دستورکارش است فروشنده اصلی می گرددوسپس قیمت راپایین آورده وخریدمی کندتافردایش هم بایک نوسان دیگرملت راسرگردان.پس این حقوقی است که کل بازاررابه هم ریخت وباقدرت خریدی که دولت وغیره دراختیارش می گذارندملت رامتضرروسرکیسه می کنند.باسپاس
سهامدار حقیقی ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
با سلام بیشتر حقوقیها وسازمان بورس نوکر حلقه بگوش دولت هستند .با حجم سنگین معاملات بزای دولت تدبیر وامید مالیات ود رآمد فراهم میکنند مردم عادی وسهامداران خرد کیلویی چند ؟؟؟ البته تا زمان انجام انتخابات .....ورای دادن ها !!
سهامدار حقیقی ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
با سلام بیشتر حقوقیها وسازمان بورس نوکر حلقه بگوش دولت هستند .با حجم سنگین معاملات بزای دولت تدبیر وامید مالیات ود رآمد فراهم میکنند مردم عادی وسهامداران خرد کیلویی چند ؟؟؟ البته تا زمان انجام انتخابات .....ورای دادن ها !!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
حمایت از بازار کجاس؟ سهم قاسم در روزهای مثبت منفی بود سپس دو ماه بسته شد واسه افزایش سرمایه ۳۸۸ درصدی الان هم یکی دو هفته هست که صف فروشه.کل یکسال گذشته هم ۸۰ درصد سود داده. بنده هم در ۴۰ درصد ضررم.آخه مگه کسی که حقوقی و مالک این سهمه هیچ تعهدی به این سهم نداره. در یکسال گذشته همه چیز چند برابر شده مگه قاسم چکار میکنه اصلا چی داره که اینقدر وضعش داغونه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
روزی روزگاری شیری در جنگلی زندگی میکرد وهر روز بیش از اندازه نیازش شکار میکرد دیگه چیزی از شکار نمانده بود.یک شب درخواب بزرگی به او میگوید ،اگر بیش از این شکارکنی دیگه در جنگل حیوانی نمی‌ماند که به تو بگوید شیر سلطان جنگل.افتاد؟؟؟.اقای مسول زندگیمان در بورس ازبین رفت.ایا کسی هست که ما را یاری کند؟!
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
من حالا پولم باختم بقیه پولم راهم نمیتونم در بیارم کلاه سرم رفت سهام خریدم باید دنباله راه کلاه برداری باشم که پولم برگرده حالا یک عقده ای وارد جامعه میشم با این نظریه که دولت کلاه سرم گذاشت و باید منم کلاه برداری کنم که پولم برگرده اینجوری جامعه خراب میشه حالا داره میگه خساپا سود نداره بده کی گفت پول منا بخوری که سود نداری بدی بلد نیستی سود بدی بیخود اومدی پول منا برداشتی عدد تحویل من دادی حالا همان عدد اولی رابدی ما برای همیشه رفتیم بالا از باغ یا همین پول مانده را بده بریم بقیه پولمان را
نادعلی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
الان حدود دوماه هست که هرروز سهامدارهای حقیقی مشکلات خودرا می نویسند، ولی گویا گوش شنوائی وجودندارد وگرنه درهمان چندروز اول جلو مشکل را می گرفتند. اگر جلو سیل را با بیل نگیری ،رسد روزی که با پیل هم نتوانی جلو سیل را بگیری .حالا دیگه با پیل هم نمیتوان جلو ریزش سهام را گرفت .
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: