تعداد بازدید : ۶۷۲
کد خبر : ۱۹۴۵۳۴
۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵
شرکت‌های گروه پالایشگاهی و پتروشیمی بیشترین اثر کاهشی را بر شاخص کل در روز چهارشنبه داشتند.
پیش گشایش/ نگرانی از حباب بزرگ شرکت‌های کوچک
آنچه در معاملات چهارشنبه گذشت:
در معاملات روز چهارشنبه شاهد کاهش شدت عرضه‌ها در بازار سرمایه بودیم و شاخص کل با افت ۳۴۸ واحدی به ۲۵۵ هزار و ۱۶۳ واحد تنزل یافت. شرکت‌های گروه پالایشگاهی و پتروشیمی بیشترین اثر کاهشی را بر شاخص کل در روز چهارشنبه داشتند.

اقتصاد کلان 
در حوزه بین‌الملل شاهد ادامه تبعات اقتصادی جنگ تجاری آمریکا و چین هستیم. در جدیدترین اقدامات، شاهد افزایش خرید طلا از سوی کشور چین و رشد قیمت جهانی طلا به بیش از ۱، ۵۱۴ دلار به ازای هر اونس بودیم. ارائه مشوق‌های تجاری ترامپ به کشاورزان این کشور پس از ممنوعیت واردات محصولات زراعی آمریکایی از سوی چین دیگر رویداد مهم اقتصادی جهانی در دو روز گذشته بوده است.

شاخص بورس‌های جهانی نیز همچنان در روز نزولی به سر می‌برند و کاهش امیدواری‌ها در خصوص بهبود مناسبات اقتصادی چین و آمریکا، روند بورس‌ها و قیمت‌های جهانی برخی فلزات را کاهنده نگاه داشته است.
پیش گشایش/ نگرانی از حباب بزرگ شرکت‌های کوچک

با این حال قیمت جهانی نفت در معاملات جمعه شب روند افزایشی داشت. قیمت هر بشکه نفت خام برنت با بیش از ۲ درصد افزایش به بیش از ۵۸ دلار و ۶۰ سنت رسید. اعلام عربستان سعودی مبنی بر کاهش ۷۰۰ هزار بشکه‌ای عرضه نفت از سوی این کشور در صورت ادامه روند کاهشی قیمت در بازار نفت، منجر به رشد قیمت‌ها در این فرآورده شد.

قیمت جهانی مس و روی همچنان روند کاهشی خود را حفظ کرده اند. قیمت جهانی روی با بیش از ۳ درصد کاهش به ۲ هزار و ۲۰۰ دلار به ازای هر تن رسید. همچنین قیمت جهانی مس با حدود ۱ درصد افت نسبت به قیمت روز پنج شنبه به ۵ هزار و ۶۸۰ دلار رسید.
در دیگر خبرها، تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد علی‌رغم خط و نشان آمریکا و تمام شدن معافیت تحریمی برای چین این کشور همچنان به واردات نفت از ایران ادامه می‌دهد. طی ماه گذشته میلادی بین ۴.۴ میلیون تا ۱۱ میلیون بشکه معادل ۱۴۲ تا ۳۶۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران به چین ارسال شده است.
 
این آمار نشان می‌دهد که علی‌رغم تحریم‌ها چین معادل نصف مدت مشابه سال گذشته از ایران نفت وارد کرده است. 

در حوزه داخلی، رییس کل بانک مرکزی با اشاره به برنامه اصلاحات در نظام پولی کشور، گفت: حذف ۴ صفر هزینه ندارد. وی در گفت و گو با یک شبکه خبری درباره رفرم پولی گفت:الان کسی اصلا ریال نمی‌گوید؛ چرا واحدی که هیچ کس اسمش را اعلام نمی‌کند را اصرار داریم واحد پولمان باشد. این طرح اصلا هزینه چند هزار میلیاردی ندارد.

در دیگر خبر، معاون سازمان امور مالیاتی درباره تفاوت لوایح مالیات بر فعالیت‌های اختلال‌زا و مالیات بر عایدی سرمایه گفت که لایحه مالیات بر فعالیت‌های اختلال‌زا برای یک دوره کوتاه‌مدت و با هدف کنترل نوسانات بازار برخی دارایی‌ها پیشنهاد شده است، اما لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به عنوان یک پایه جدید مالیاتی و با در نظرگرفتن اهداف دولت، مبانی نظری و برخی ملاحظات اقتصادی، اجرایی و فنی و بهره‌گیری از تجارب سایر کشور‌ها در یک چارچوب منسجم و نظام‌مند تدوین شده است.


اخبار صنایع 

مدیرعامل شرکت پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان (پترول) بیان اینکه در حال حاضر ساخت چهار پارک پتروشیمی در ایلام، ارومیه و لردگان در دستور کار قرار گرفته است، گفت: مطالعات اقتصادی ساخت اولین پارک پتروشیمی در ارومیه با هدف تولید ۶ محصول جدید از خوراک «ملامین» تولیدی پتروشیمی ارومیه آغاز شده است که می‌توان با سرمایه‌گذاری ۹۰ تا ۲۵۳ میلیارد تومانی توسط بخش خصوصی زمینه احداث ۶ واحد در قالب پارک پتروشیمی ملامین فراهم خواهد شد. اشتغالزایی و افزایش ارزش افزوده صنایع مرتبط با گاز و نفت از اهداف اجرای این طرح‌ها در بخش پایین دستی پتروشیمی عنوان شده است. نرخ بازگشت سرمایه این واحد‌ها بیش از ۳۰ درصد برآورد شده است.

وی همچنین پیش‌بینی کرد که امسال چهار طرح مهم شامل طرح شیرین سازی گاز و الفین پتروشیمی ایلام، طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی لردگان و طرح سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه در مدار بهره برداری قرار بگیرند.
پیش گشایش/ نگرانی از حباب بزرگ شرکت‌های کوچک

اعمال تحریم‌های جدید آمریکا در صنایع فلزی کشورمان واکنش مسئولان وزارت صمت و مدیران بخش را داشته است. معاون وزیر صمت در این خصوص بیان داشت که بعید به نظر می‌رسد تحریم‌های جدید آمریکا خیلی بتواند روی صنعت فلزات ایران تاثیرگذار باشد، زیرا فولاد، مس و آلومینیوم ایران به جهت کیفیت مطلوب و دارا بودن استاندارد‌های جهانی در دنیا مشتری‌های خاص خود را دارد.

طی یک ساله گذشته با خروج آمریکا از برجام نه تنها میزان صادرات در حوزه صنعت فلزات کشور کم نشد بلکه نسبت به مدت مشابه در سال ماقبل بیشتر نیز شده است.

سالانه یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تن فولاد در دنیا تولید می‌شود که درمقایسه با این عدد، تولید فولاد ایران که در سال قبل ۲۵ میلیون تن بود در بازار‌های جهانی عدد بزرگی محسوب نمی‌شود و از بازار‌های جهانی تاثیر نمی‌پذیرد. میزان صادرات کشور نیز در برابر عدد صادرات فولاد دنیا بسیار کوچک است بنابراین ایران هیچ نگرانی بابت روند بازار‌های صادراتی فولاد کشور ندارد.

بازار امروز:

به نظر می‌رسد در بازار امروز همچنان شرایط نوسانی در قیمت سهام شرکت‌های صادرات محور و وابسته به قیمت‌های جهانی را شاهد باشیم. با این حال رشد بدون وقفه سهام شرکت‌های کوچک نگرانی‌ها در خصوص حبابی شدن قیمت‌ها در این گروه‌های کوچک را بیشتر کرده است. 

همچنین امروز شاهد عرضه اولیه ۱۵ درصد از سهام شرکت پخش هجرت در بازار فرابورس هستیم. قیمت تعیین شده ۱۸، ۵۰۰ ریالی تعیین شده برای سهام این شرکت با توجه به پیش‌بینی سود ۲، ۲۰۰ ریالی آن برای سال جاری، نمی‌تواند جذابیت خاصی برای خرید سهام این شرکت داشته باشد. با این حال با توجه به سوابق تقاضای موجود در عرضه‌های اولیه انتظار داریم که تمامی سهام عرضه شده این شرکت در سقف قیمتی تعیین شده به فروش برسد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: