تعداد بازدید : ۱۲۲۷
کد خبر : ۱۹۸۶۰۲
پیش گشایش؛
۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۱
با توجه به افت سنگین شاخص کل در جریان معاملات دیروز به نظر می‌رسد که امروز شاهد بهبود نسبی وضعیت در گروه‌های بنیادی خواهیم بود.

پیش گشایش

آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، روز گذشته شاهد ادامه روند نزولی بازار سرمایه بودیم و تقریبا تمامی گروه‌ها در جریان معاملات روز یک شنبه کاهش قیمت را تجربه کردند. شاخص کل بورس با بیش از ۲.۶ درصد کاهش به ۳۰۱ هزار و ۳۹۱ واحد تنزل یافت. شاخص کل هم‌وزن نیز افت بیشتری را تجربه کرد و بیش از ۳ درصد نزول را ثبت کرد. بیشترین اثر منفی بر شاخص کل را نماد‌های «وبملت»، «شتران»، «تاپیکو» و «پارسان» داشتند. شاخص کل فرابورس نیز با ۱۳۵ واحد کاهش به ۳ هزار و ۷۳۲ واحد رسید. نماد‌های «مارون»، «زاگرس» و «ذوب» بیشترین اثر منفی را بر شاخص فرابورس داشت. افت شاخص فرابورس بیش از ۳.۵ درصد بود.

شاید نکته نگران‌کننده اصلی در خصوص وضعیت بازار کاهش شدید ارزش معاملات در بازار و قفل شدن سهام برخی شرکت‌ها در صف‌های فروش بود. ارزش معاملات مجموع بورس و فرابورس به کمتر از ۱۶ هزار میلیارد رسیده که نسبت به روز‌های اوج بازار ۶۰ درصد افت را نشان می‌دهد.

اقتصاد کلان و صنایع
براساس ضوابط مالی ناظر بر بودجه ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ که قرار است مبنای تهیه بودجه دو سالانه باشد میزان افزایش ضریب ریالی حقوق برای سال ۱۴۰۰ معادل ۱۰ درصد نسبت به سال ۹۹ لحاظ می‌شود.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به تدوین بسته معافیت‌های مالیاتی در لایحه مالیات برمجموع درآمد، گفت: اگر اطلاعات اقتصادی مناطق آزاد در اختیار سازمان امور مالیاتی باشد جلوی فرارمالیاتی گرفته می‌شود. دهقان دهنوی با بیان اینکه در منطقه آزاد باید تولید و تجارت در جریان باشد نه سواستفاده از موقعیت منطقه، تصریح کرد: در حال حاضر ساماندهی معافیت‌های مالیاتی مطرح است؛ پیش‌نویسی که سازمان امور مالیاتی برای لایحه مالیات بر مجموع درآمد تهیه کرده مساله ساماندهی معافیت‌ها دیده شده است.

پیش گشایش

رئیس کل بانک مرکزی گفت که از بیست و یکم فروردین ماه پارسال و زمان ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی تا سی و یکم اردیبهشت ماه امسال ۷۱ درصد ارز صادراتی به کشور بازگشته است. وی اظهار داشت در مدت یاد شده صادرکنندگان کشور ۴۵ میلیارد یورو ارز وارد کشور کردند، اما با توافقی که با کمیته بازگشت ارز صادراتی داشتیم مقرر شد گمرک ۲۰ درصد پایه‌های صادراتی را پایین‌تر محاسبه کند که در نتیجه صادرات یادشده به ۳۵ میلیارد یورو کاهش می‌یابد. وی بیان داشت: با در نظر گرفتن ۲ میلیارد یورو دیگر که در حقیقت صادرات ریالی بود، می‌توان گفت ۷۱ درصد ارز صادراتی در مدت یاد شده به کشور بازگشته است. این مقام مسئول ادامه داد: میزان تقاضای ارز نزدیک به یک میلیارد دلار کمتر از عرضه آن است، زیرا نرخی که صادرکنندگان برای ارز قرار داده‌اند، واردکنندگان حاضر به خرید نیستند و صادرکنندگان باید در نرخ خود تعدیل کنند.


بازار امروز
با توجه به افت سنگین شاخص کل در جریان معاملات دیروز به نظر می‌رسد که امروز شاهد بهبود نسبی وضعیت در گروه‌های بنیادی خواهیم بود. با این حال مشکل اصلی سهامداران در حال حاضر روند نزولی قیمت‌ها در گروه‌های زیان ده و یا با نسبت‌های قیمت به درآمد بالا است. عدم جمع شدن صف‌های فروش در این گروه‌ها بخش مهمی از نقدینگی بازار را درگیر خود کرده و به نظر می‌رسد به تدریج در این گروه‌ها شاهد بهبود جریان نقدینگی و روان شدن معاملات خواهیم بود.

 

مجید
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
وقتی دولت محیط ثابتی برای پرداخت یارانه ها، مخارج سفر های داخلی و خارجی و ... ، در نهایت دست به فروش سهام می زند و مردم به تبع از دولت و ترس از ریزش قیمت سهام ها شروع به فروش سهام می کنند، در صورتی که حرمت امامزاده با متولی است.
سازمان بورس باید ترتیبی اتخاذ کند تا دو مقوله در چنین مواقعی ایجاد شود: 1- تعداد فروش سهم ها محدود شود 2- شرکت ها توان جمع آوری سهم را جهت ایجاد ثبات قیمت سهم خود داشته باشند. من الله التوفیق
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: