تعداد بازدید : ۱۴۶۴
کد خبر : ۲۰۳۶۶۶
پیش گشایش؛
۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۲
بازار امروز با توجه به تصویب احتمالی لوایح اف‌ای‌تی‌اف با جو مثبت روبرو خواهد بود.

اف‌ای‌تی‌اف و صعودی دیگر؟


آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، روز گذشته نیز روند صعودی بازار ادامه داشت و بازدهی سهامداران از ابتدای سال تا پایان آذر ماه به حدود ۱۰۰ درصد رسید تا به این ترتیب شاهد دومین سال پیاپی رشد سنگین قیمت‌ها در بازار سرمایه باشیم. شاخص کل با افزایش بیش از یک درصدی به محدوده ۳۵۴.۰۰۰ واحدی نزدیک شده و انتظار‌ها برای رشد بیشتر آن وجود دارد.


اقتصاد کلان
روز گذشته عصر شاهد انتشار خبری در خصوص موافقت یکی از کمیسیون‌های تخصصی مجمع تشخیص مصلحت نظام با لوایح اف‌ای‌تی‌اف بودیم. بر اساس گفته‌های آیت اله شبستری کمیسیون‌های تخصصی این مجمع لایحه‌های مرتبط با اف‌ای‌تی‌اف را تایید کرده‌اند و با این حال این موافقت می‌بایست در صحن مجمع نیز به تصویب برسد. اظهارات روابط عمومی مجمع با این حال حکایت از عدم تصمیم‌گیری نهایی در این خصوص داشت و تایید نهایی این موضوع توسط روابط عمومی مجمع تکذیب شد. کمتر از سه هفته دیگر به مهلت ارائه شده به کشورمان در این خصوص باقی مانده و در بازار ارز به همین دلیل شاهد تحرکات مجدد سفته‌بازی و دلالی هستیم.

قیمت دلار در بازار روز گذشته به ۱۳.۲۰۰ تومان نیز رسید. انتشار خبر مربوط به موافقت مجمع تا حدی از التهابات بازار ارز کاست و شاید مهم‌ترین خبر این روز‌های اقتصاد کشور کشمکش‌های تصویب و یا عدم تصویب این لوایح باشد.

در خبری دیگر در حوزه ارزی، بر اساس آخرین آمار رسمی سامانه نیما، از ابتدای فروردین ۹۸ تا ۳۰ آذر ۹۸، صادرکنندگان توانسته‌اند معادل ۱۲ میلیارد و ۱۲۰ میلیون یورو ارز را در سامانه نیما به فروش برسانند. در مقابل ارز صادراتی ارائه شده در سامانه نیما، واردکنندگان نیز معادل ۹ میلیارد و ۹۸۹ میلیون یورو ارز از صادرکنندگان خریداری کرده‌اند. آنگونه که آمار نیما می‌گوید، میانگین نرخ خرید دلار در بازار ثانویه یا همان سامانه نیما ۱۱ هزار و ۱۷۳ تومان بوده که در مقابل میانگین نرخ فروش دلار در بازار ثانویه نیز ۱۱ هزار و ۳۸۹ تومان به ثبت رسیده است.

در خبری در حوزه فلزات، براساس برنامه‌ریزی امسال سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برای اجرای ۳۱ طرح در قالب بخش معدن و صنایع معدنی سرمایه‌گذاری چهار میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار انجام می‌شود که اشتغال مستقیم بیش از ۱۱ هزار نفر را به دنبال دارد. جداول آماری ایمیدرو حاکی از آن است، در قالب ۳۱ طرح که امسال به بهره‌برداری می‌رسد، ۱۱ هزار و ۳۴۰ نفر به طور مستقیم و ۷۰ هزار و ۲۶۵ نفر غیر مستقیم اشتغال پیدا می‌کنند.

آلومینیوم جنوب (سالکو) در فاز یک با هدف تولید ۳۰۰ هزار تن شمش، اسلب، و بیلت آلومینیوم با سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و اشتغال یک‌هزار و ۵۰۰ نفر و غیر مستقیم ۶ هزار نفر به عنوان یکی از طرح‌های مهم در این ارتباط محسوب می‌شود. همچنین فاز یک آلومینیوم جاجرم نیز با هدف ۴۰ هزار تن شمش آلومینیوم با سرمایه‌گذاری ۱۳۱ میلیون دلار و اشتغال ۶۰۰ نفر مستقیم و تعداد یکهزار و ۸۰۰ نفر غیر مستقیم به بهره‌برداری رسید. فولاد استانی بافت (کرمان) واحد احیاء با هدف تولید ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی و سرمایه گذاری ۱۳۴ میلیون دلار، اشتغال ۲۳۰ نفر مستقیم و غیر مستقیم ۸۰۰ نفر از جمله این طرح هاست.

بازار امروز
بازار امروز با توجه به تصویب احتمالی لوایح اف‌ای‌تی‌اف با جو مثبت روبرو خواهد بود. با این حال انتظار رشد سنگین قیمت‌ها را نخواهیم داشت و با توجه به رشد محسوس بازار در هفته گذشته افزایش عرضه‌ها توسط سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت انتظار می‌رود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.