تعداد بازدید : ۸۶۴
کد خبر : ۲۰۶۰۲۳
پیش گشایش؛
۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۶
به نظر می‌رسد با رشد مجدد خبر‌های منفی در حیطه داخلی و بین‌المللی، امروز صف‌های خرید با عرضه توسط سهامداران مواجه شود.

آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، روز گذشته شاهد رشد ۱.۷ درصدی شاخص کل بازار سرمایه بودیم. شاخص کل با ۶ هزار واحد افزایش به کانال ۳۵۹ هزار واحدی رسید و در آستانه ورود به ۳۶۰ هزار واحد قرار گرفت. شاخص هم وزن نیز با ۱.۶۶ درصد افزایش مواجه شد.

روز گذشته در بسیاری از نماد‌ها شاهد تشکیل صف خرید بودیم. با توجه به بازه قیمتی ۲ درصدی و افت سنگین قیمت‌ها در هفته گذشته، روند روز گذشته بازار با عدم عرضه بسیاری از صف‌های خرید همراه بود.


اخبار سیاسی و اقتصاد کلان

اعلام خبر برخورد موشک‌ها پدافندی با هواپیمای مسافربری که از طریق اطلاعیه‌ی ستاد کل نیرو‌های مسلح منتشر شد، بار دیگر فضای غم‌زده و ناراحت‌کننده چند هفته اخیر را برجسته کرد. این فاجعه تلخ با عدم اعلام به موقع آن توسط نیرو‌های نظامی منجر به ایجاد فضای سنگین بی‌اعتمادی در بخش گسترده‌ای از آحاد مختلف جامعه شده است. به هر حال این موضوع نیز تبعات خاص خود را خواهد داشت و شاید بزرگ‌ترین هزینه آن افزایش فضای عدم اعتماد در ارکان مختلف و رسانه‌های داخلی باشد.

رئیس جمهور اوکراین و همچنین نخست وزیر کانادا در خصوص پرداخت غرامت، عذرخواهی رسمی و همچنین همکاری‌های گسترده ایران در زمینه‌های مربوط به این حادثه تاکید داشته‌اند. برخی از خطوط هوایی نیز نسبت به ادامه فعالیت در آسمان ایران تصمیمات از قبیل تعلیق پرواز‌ها به سمت ایران و یا جایگزینی فضای آسمان ایران با سایر کشور‌ها کرده اند.

همچنین در جریان اعتراضات دانشجویی شب گذشته که در دانشگاه امیرکبیر صورت گرفت و شاهد برخی شعار‌های تند بودیم، برای ساعاتی سفیر انگلستان که در این محل حضور داشت، توسط نیرو‌های امنیتی دستگیر و پس از رایزنی‌های وزارت خارجه، این فرد آزاد شد. به هر حال مشخص نیست که این شخص با چه هدف و منظوری در این تجمع حضور داشته است.

در خبری در حوزه بازار پول، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد زمینه برای اجرای تدریجی عملیات بازار باز جهت مدیریت نرخ سود در بازار بین‌بانکی و هدایت نرخ سود در این بازار در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی فراهم شده است. براساس این گزارش، متعاقب این امر کمیته اجرایی عملیات بازار باز در تاریخ ۱۳۹۸/۶/۳۱ به دستور رئیس کل محترم بانک مرکزی با هدف فراهم‌سازی بستر‌ها و الزامات مورد نیاز تشکیل شد. در همین راستا، طی ماه‌های اخیر با همکاری دستگاه‌های مربوطه بستر‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مورد نیاز اجرای عملیات به همراه تدارک ابزار‌های مورد نیاز فراهم شد؛ لذا در حال حاضر زمینه برای اجرای تدریجی عملیات بازار باز جهت مدیریت نرخ سود در بازار بین‌بانکی و هدایت نرخ سود در این بازار در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی فراهم شده است.

همچنین در خبری دیگر در حوزه بازار سرمایه، معاون سازمان بورس و اوراق بهادار، از موافقت بانک مرکزی برای خرید اقساطی سهام در بورس خبر داد و گفت: بانک مرکزی در هفته جاری، عقود اسلامی مرتبط با اجرایی شدن این ابزار را معرفی خواهد کرد. معاون سازمان بورس همچنین در ادامه عنوان داشت که سازمان بورس و اوراق بهادار با توجه به اتفاقاتی که در بازار رخ داده، برنامه‌ریزی‌هایی را صورت داد تا بتواند از حقوق سهامداران صیانت کند؛ بر این اساس امکان خرید اعتباری در بازار سرمایه فراهم شده و درصد تضمین سهام که قبلاً ۵۰ درصد بود، به ۶۰ درصد افزایش یافته است؛ ضمن اینکه پیگیری‌هایی نیز انجام شد تا معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی نیز، به تصویب هیأت دولت برسد.

بازار امروز
به نظر می‌رسد با رشد مجدد خبر‌های منفی در حیطه داخلی و بین‌المللی، امروز صف‌های خرید با عرضه توسط سهامداران مواجه شود.

بازار سرمایه در حال حاضر با ریسک‌های متنوعی و چندگانه‌ای روبرو است و شاید در حال حاضر سنگینی ریسک سیاسی مجددا به این بازار برگشته است. این در حالی است که هفته گذشته ریسک و خطرات ناشی از درگیری‌های نظامی احتمالی با آمریکایی‌ها منجر به سقوط قیمت‌ها شد. به هر حال برخی نیز بر این باور هستند که رشد مجدد و احتمالی تورم در سال آینده با توجه به مفاد بودجه تنظیم شده توسط دولت، بازار سرمایه از جمله محل‌های اصلی جهت حفظ ارزش دارایی‌ها خواهد بود.

از سوی دیگر، برخی نیز بر این اعتقاد هستند که هرگونه تشدید ریسک سیاسی و نظامی مجدد می‌تواند منجر به خروج سرمایه از این بازار و حضور در بازار‌های امن سنتی از جمله طلا خواهد شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: