تعداد بازدید : ۲۵۹
کد خبر : ۲۲۸۲۶۰
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا
۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا از مزایای راه اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش در بورس کالا گفت.

مزایای راه اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش در بورس کالا


به گزارش بورس نیوز، علیرضا ناصرپور، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا اظهار کرد: بورس کالای ایران به عنوان بزرگترین بازار رسمی کالایی کشور فعالیت خود را از ابتدای مهرماه سال ۱۳۸۶ آغاز کرد؛ این بورس به عنوان مرجع قیمتی محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی و همچنین محصولات صنعتی و معدنی و برخی کالا‌های کشاورزی شناخته می‌شود و در حال حاضر انواع محصولات صنعتی و معدنی، فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی و کشاورزی و ابزار‌های مشتقه از جمله قرارداد‌های آتی و اختیار معامله قابل داد و ستد هستند.

وی افزود: در بازار محصولات کشاورزی بورس کالا، اکثر محصولات زراعی، دامی و باغی از قبیل انواع کنجاله ها، ذرت، شکر، پسته، پنبه، زیره، زعفران، عدس، نخود، جو، برنج، خرما، روغن، کشمش، گندم، چای، مرغ منجمد، دانه‌های روغنی و تخم مرغ و ... پذیرش شده است.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا با بیان اینکه با ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا، استاندارد این محصولات به مرور زمان ارتقا می‌یابد، در بیان نقش بورس کالای ایران در حمایت از بخش کشاورزی گفت: این بازار کمک می‌کند که وجه حاصل از معاملات در کوتاهترین زمان ممکن و با اطمینان کامل به حساب کشاورزان واریز می‌گردد. ضمن اینکه با توسعه فعالیت‌های بورس کالا در حوزه کشاورزی شاهد کاهش فعالیت‌های واسطه گرایانه در این بازار خواهیم بود.

ناصرپور با تاکید بر اینکه در این بورس امکان مدیریت ریسک ناشی از نوسانات قیمت محصولات کشاورزی با استفاده از ابزار‌های مشتقه وجود دارد، گفت: امکان بازاررسانی مستقیم محصولات کشاورزی توسط بهره برداران از طریق بورس کالا نیز از دیگر نقش‌های مهم این بورس در حمایت از بخش کشاورزی است. همچنین کشاورزان می‌توانند به کمک سازوکار‌های معاملاتی بورس کالا به صورت مستقیم و یا در قالب تشکل‌ها با فروش محصول خود در قالب سلف یا گواهی سپرده کالایی تامین مالی نمایند.

وی با بیان اینکه گواهی سپرده کالایی یکی از ابزار‌های موجود در بورس کالا بوده که می‌تواند برای محصول کشمش نیز مورد استفاده قرار گیرد، گفت: گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری بود که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالاست و پشتوانه آن قبض انبار استانداردی است که توسط انبار‌های مورد تایید بورس صادر می‌شود.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا در خصوص سابقه گواهی سپرده کالایی در بورس کالا خاطرنشان کرد: سابقه راه اندازی این ابزار معاملاتی در بورس کالا در ابتدا به کالای سکه طلا در اسفند ماه ۱۳۹۴ بر می‌گردد که در این راستا خزانه بانک‌های رفاه، سامان، صادرات و ملت در این بورس پذیرش شده و ظرفیت خزانه آن‌ها افزایش یافته است. راه اندازی و توسعه صندوق‌های کالایی پشتوانه طلا بر روی گواهی سپرده سکه طلا نیز از دیگر اقدامات توسعه‌ای در این بخش بوده است. در ادامه در بهمن ماه ۹۵، مهر ماه ۹۶ و تیرماه ۹۸ نیز این ابزار به ترتیب برای معاملات زعفران، پسته و زیره سبز نیز به کار گرفته شد که از این پس کشمش نیز به عنوان دارایی پایه به این فهرست اضافه خواهد شد.

وی افزود: براساس آمار‌های موجود، در ۶ ماهه نخست امسال بیش از ۶۰۷ هزار قطعه سکه، ۴۰ میلیون و ۳۹۸ هزار گرم زعفران، ۵۴۰ هزار کیلوگرم پسته فندقی و بالغ بر ۱۹۹ هزار کیلوگرم زیره سبز در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفته است.

ناصرپور در ادامه به تشریح وضعیت تولید و مصرف کشمش در ایران و جهان پرداخت و گفت: بر اساس اعلام سازمان جهانی خواربار و کشاورزی (FAO) در سال ۲۰۱۴ سه کشور ترکیه، آمریکا و ایران به ترتیب با تولید ۴۲۹ هزار، ۳۲۰ هزار و ۲۰۰هزار تن کشمش بزرگترین تولیدکنندگان جهان بوده اند و در ایران عمده تولید کشمش در استان خراسان رضوی نوع قلمی سبز کاشمر بوده و در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی و کردستان عمده تولید مویز است و در سایر استان‌ها کشمش تیزابی تولید می‌شود.

وی در بررسی امکان راه اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش در بورس کالا ادامه داد: با توجه به مشخصات کالا‌های قابل معامله از طریق گواهی سپرده کالایی، کشمش قابلیت معامله از طریق گواهی سپرده کالایی را دارا بوده و با برگزاری جلسات هم اندیشی، آموزشی و توجیهی و مذاکره با متقاضیان، در حال حاضر انبار پرهیزکار به عنوان اولین انبار نگهداری کشمش در بورس کالای ایران پذیرش شده که استانداردپذیری، قابلیت ماندگاری برای یک دوره زمانی قابل قبول، نیاز به انبارش کالا، قابلیت تفکیک به محموله‌های استاندارد و عدم وجود محدودیت و موانع جهت انجام معاملات و کشف نرخ کالا از مهم‌ترین ویژگی‌های کشمش بوده که امکان راه اندازی این معاملات را بر پایه این دارایی فراهم می‌کند.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا در تشریح مزایای معامله کشمش از طریق گواهی سپرده کالایی گفت: "عدم نیاز به تحویل فیزیکی، جابجایی، تحمل هزینه و افت مربوطه در هر بار خرید"؛ "امکان خرید و فروش مستمر و متعدد بدون جابجایی" و "ایجاد اطمینان در خریدار و فروشنده نسبت به کیفیت کالای خریداری شده و مسئولیت انبار پذیرش شده نزد بورس نسبت به کیفیت و کمیت کالای خریداری شده" از مزایای این معاملات است.
ناصرپور گفت: "امکان فروش محصول به قیمت واقعی به ویژه با افزایش حجم معاملات"؛ "استانداردسازی محصول قابل پذیرش در انبار"و "انتشار اطلاعات قیمت‌ها و حجم معاملات به صورت برخط و از طریق اینترنت در سطح کشور و دنیا و امکان حضور مستقیم خریداران بین المللی در این معاملات" از مزایای دیگر این معاملات است که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

وی افزود: "همچنین با توجه به وجود بستر قانونی توثیق در دستورالعمل مربوطه در بورس کالا امکان تأمین مالی تولیدکنندگان دارای گواهی سپرده کشمش در صورت موافقت بانک‌ها با توثیق گواهی سپرده، وجود دارد که این موضوع نیز مزیت دیگر این معاملات برای محصول کشمش به شمار می‌رود".

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا در بیان مهلت تسویه معاملات گفت: وجه حاصل از معامله، ظرف مدت حداکثر ۱ روز کاری پس از انجام معامله با لحاظ هزینه‌های انبارداری و کارمزد معاملات، به حساب مالک کشمش واریز می‌شود.

ناصرپور در خصوص زمان انجام معاملات گواهی سپرده کشمش گفت: معاملات گواهی سپرده کشمش روز‌های شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۵:۳۰ قابل انجام می‌باشد. اطلاعات آنلاین معاملات در سایت www.tsetmc.com در نماد کشمش سبز ۰۰۰۱خلیل آباد (کشم۰۰۰۱پ۰۱) قابل مشاهده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: