تعداد بازدید : ۳۲۶
کد خبر : ۱۹۶۵۴۴
۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۷
سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران گفت: به کمک این گواهی سپرده کالایی کشاورز محصول خود را مستقیم در بازار عرضه کرده و بدون دخالت واسطه‌ها به بازار مصرف وصل می‌شود.

عرضه مستقیم پسته در بازار به کمک گواهی سپرده این محصول

به گزارش بورس نیوز، علیرضا ناصرپور دررابطه با راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا اظهار کرد: برای آغاز این معاملات پسته فندقی در دو سایز ۳۰-۲۸ و ۳۲-۳۰ به عنوان دارایی پایه و طبق استاندارد‌های تعریف شده در بورس کالای ایران در نظر گرفته شده که مبنای تحویل محصول به مالکان گواهی سپرده خواهد بود.

وی افزود: دو انبار در شهرستان‌های زرند و سیرجان پذیرش شده اند که محصول باغداران پسته‌کار را برای صدور گواهی سپرده کالایی طبق ضوابط و استاندارد‌های تعیین شده تحویل می‌گیرند که این تعداد افزایش خواهد یافت تا هم در سایر شهرستان‌های استان کرمان و هم در استان‌های پسته‌خیز دیگر مثل خراسان و سمنان امکان تحویل‌گیری محصول باغداران توسط انبار‌های تحت کلید بورس فراهم شود که این مساله در حال بررسی است.

سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران ادامه داد: عرضه پسته به کمک این ابزار معاملاتی هم امکان فروش محصول با قیمت شفاف و منطقی را برای کشاورزان مهیا می‌کند و هم قیمتی که برگرفته از عرضه و تقاضای بازار بوده توسط دلالان و واسطه‌ها تعیین نخواهد شد.

ناصرپور بیان کرد: به کمک این گواهی سپرده کالایی کشاورز محصول خود را مستقیم در بازار عرضه کرده و بدون دخالت واسطه‌ها به بازار مصرف وصل می‌شود. ضمن اینکه کشاورز پسته‌کار می‌تواند وجه حاصل از فروش پسته را را یک روز پس از انجام معامله در بورس دریافت کند.

وی درباره مزیت دیگر معاملات گواهی سپرده پسته خاطرنشان کرد: عدم احتمال نکول تعهدات معامله و دریافت به موقع پول از سوی کشاورزان یکی از مزایای این ابزار معاملاتی بوده و صادرکنندگان به کمک معاملات گواهی سپرده پسته مطمئن هستند که این محصول را با کیفیت استاندارد و مورد تایید بورس از انبار‌ها تحویل می‌گیرند و می‌توانند تعهدات صادراتی خود را به موقع ایفا کنند

مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران تاکید کرد: با توجه استاندارد بودن انبارها، صادرکنندگان دیگر دغدغه‌ای در خصوص کیفیت محصولات تحویلی از انبار‌های مورد تایید بورس نخواهند داشت و امکان برنامه‌ریزی دقیق برای ایفای تعهدات شان در زمان‌های مختلف با ورود آن‌ها به معاملات گواهی سپرده پسته، مهیا می‌شود.

ناصرپور گفت: معاملات قرارداد‌های آتی این محصول نیز در بورس کالا راه‌اندازی می‌شود تا بازار مشتقه این کالا نیز در کمک به کشف قیمت و پوشش ریسک نقش آفرینی کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: