تعداد بازدید : ۷۸۶
کد خبر : ۱۹۵۵۰۱
تجارت اتحادیه اروپا در معرض خطر؛
۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲
بر اساس آمارهای موجود، در سال‌هایی که ایران در تحریم به سر می‌برد، واردات کشور‌های اروپایی از ایران رشد فزاینده‌ای داشته و در مقابل توفیق چندانی در رشد صادرات نداشته اند.

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، اندکی پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، قدرت‌های پیشرو اتحادیه اروپا حمایت خود را از برجام اعلام کردند. گذشته از امنیت بالقوه ژئوپلیتیکی و ملی که با لغو برجام ممکن است به خطر افتد، اثر این موضوع بر اقتصاد و تجارت می‌تواند قابل توجه باشد و تنها مختص ایران نیست. در زمان اجرای برجام میزان سرمایه گذاری کشور‌های اروپایی رو به افزایش قدم می‌برداشت.

نتیجه تحریم‌های ایران برای اروپا پرریسک بود

همان‌طور که آمار‌های کمیسیون اروپا نشان می‌دهد، در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۰ میلیارد یورو کالای ایرانی به کشور‌های اتحادیه اروپا وارد شد و در مقابل، مبلغ صادرات به ۱۰.۸ میلیارد یورو رسیده است. شرکت‌هایی نظیر توتال فرانسه، مرسک دانمارک و زیمنس آلمان، تن به خواسته آمریکا دادند و فعالیت‌های خود در ایران را متوقف کردند. اتحادیه اروپا نه تنها برای حفظ مراودات تجاری خود، بلکه در جهت حفظ برجام این گونه نشان داد که این قانون، احیای قوانین سال ۱۹۹۶ (در پاسخ به تحریم‌های ایالات متحده علیه کوبا) است و تازگی ندارد.

همان‌گونه که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید، در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ میزان صادرات اروپایی‌ها به ایران از ۶.۵ به ۱۰.۸ میلیارد یورو رسید اما؛ در طرف مقابل، شاهد هستیم که واردات کشور‌های اروپایی از ایران رشد فزاینده‌ای به خود دیده و با رشد حدود ۷ برابری، به ۱۰.۱ میلیارد یورو جهش کرد. بر این اساس، اختلاف بین ارزش واردات و صادرات اروپا و ایران کمتر از گذشته شده است.

نتیجه تحریم‌های ایران برای اروپا پرریسک بود

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: