تعداد بازدید : ۱۸۰۱
کد خبر : ۲۰۸۴۹۰
پیش گشایش؛
۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۲
هجوم سنگین نقدینگی به بازار سرمایه منجر به رکوردشکنی‌های پیاپی شاخص‌ها در این بازار شده است.

هجوم نقدینگی و رشد نرخ سهم‌ها

آنچه در بازار دیروز گذشت

به گزارش بورس نیوز، روز گذشته و پس از اصلاح جزئی قیمت‌ها در یک ساعت ابتدایی بازار، مجددا شاهد ادامه روند صعودی در گروه‌های بانکی و خودرویی بودیم. نماد "خساپا" پس از بازگشایی با رشد قیمتی ۱۰درصدی و معاملات سنگین بیش از ۴۰۰ میلیون سهمی روبرو شد. از سوی دیگر دو بانک بزرگ صادرات و تجارت نیز از روند منفی معاملات به صف خرید و عرضه‌های سنگین در صف خرید رسیدند. نماد "فملی" که با شایعه تجدید ارزیابی دارایی‌ها همراه بود، با صف خرید و عرضه‌های سنگین سهامداران عمده همراه بود. در سایر گروه‌ها همچون فلزات اساسی و پتروشیمی با افزایش عرضه‌ها و روند منفی اندک مواجه بودند.

ارزش معاملات بورس و فرابورس همچنان در وضعیت مناسبی به سر می‌برد و دیروز نیز ارزش معاملات به بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال رسید.

شاخص کل با رشد بیش از ۲ هزار واحدی به بیش از ۴۲۸ هزار و ۲۱۷ واحد رسید. شاخص هم وزن وضعیت بهتری داشت و با بیش از ۱.۱ درصد افزایش به رکورد جدید ۱۴۱ هزار و ۸۶۲ واحد رسید.

اقتصاد کلان و صنایع
در گروه پتروشیمی، شب گذشته شاهد قطع موقت برق‌رسانی پتروشیمی فجر به واحد‌های پتروشیمی منطقه ماهشهر بودیم. گفتنی است که قطع برق به علت نقص فنی در کارکرد تجهیزات رخ بوده که علت آن در دست بررسی است.

در بازار‌های بین‌المللی، بانک مرکزی چین قصد دارد، در روز دوشنبه و هم‌زمان با باز شدن بازار‌های مالی این کشور ۱۷۳.۸ میلیارد دلار از طریق خرید مجدد توافق‌نامه‌های بازخرید و اجرای روند معکوس قرارداد‌های بازخرید به بازار‌های این کشور تزریق کند. چین در حال آماده شدن برای باز کردن بازار‌های مالی این کشور همزمان با شیوع ویروس کرونا است. مقامات بانک مرکزی چین اعلام کرده‌اند که از ابزار‌های پولی متعددی برای حمایت از شرکت‌های آسیب دیده ناشی از شیوع ویروس کرونا و همچنین ثابت نگه داشتن نقدینگی در بازار‌ها استفاده خواهند کرد.

در بازار ارز شاهد کاهش قیمت دلار و افت آن به کمتر از ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان بودیم. قیمت هر سکه طلا نیز با کاهش قیمت دلار، روند نزولی داشت و به کمتر از مرز روانی ۵ میلیون تومان بازگشت. به نظر می‌رسد که دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر اعمال برخی محدودیت‌ها و همچنین شفافیت بیشتر نقل و انتقال‌های منابع پولی، می‌تواند منجر به کاهش التهابات در بازار‌های ارز و طلا و مسکن شود.

در گروه دارویی، در جدیدترین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، وضعیت تامین ارز مورد نیاز دارو‌ها در سال آینده برگزار شد و با توضیحات نماینده دولت در این جلسه مشخص شد که این ارز در سال ۱۳۹۹ نیز برای حوزه دارو تامین خواهد شد. در شرایطی که گمانه‌زنی‌هایی درباره امکان حذف این ارز در سال آینده وجود داشت، دولت در لایحه بودجه سال ۹۹ نیز اعلام کرد که منابع ارز ۴۲۰۰ تومانی را تامین کرده و تخصیص آن ادامه خواهد داشت. هرچند مصادیق تخصیص این ارز محدود شده، اما دارو جزو بخش‌هایی است که همچنان در سال آینده ارز دولتی را دریافت خواهد کرد.

بازار امروز
همان گونه که در روز‌های گذشته نیز اشاره شد، شاهد روز‌های تاریخی و بی سابقه‌ای در بازار سرمایه هستیم. هجوم سنگین نقدینگی به بازار سرمایه منجر به رکوردشکنی‌های پیاپی شاخص‌ها در این بازار شده است. از سوی دیگر بسیاری از شرکت‌ها با رشد سودآوری همراه نبوده اند و صرفا هجوم نقدینگی منجر به افزایش قیمت‌ها در این گروه‌ها شده است. به نظر می‌رسد که روند صعودی بازار همراه با نوسانات بیشتر و همچنین با شدت کمتر در روز‌های پیش رو همچنان ادامه داشته باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: